Bibliaiskola

A Biblia Centrum Oktatási és Képzési Intézete (OKI) azzal a céllal jött létre, hogy segítségére legyen azon személyeknek, akik érdekeltek abban, hogy keresztyén szolgálatukat megalapozott bibliaismereti és alkalmazott gyakorlati alapokra helyezzék, ugyanakkor élettervezésükbe nem fér bele egy több éves, bentlakásos teológiai képzés felvállalása. 

A gyülekezeti életre valamikor kívülről rácsodálkoztunk – vagy épp beleszülettünk és vele együtt nőttünk fel. Zajlik nem csupán az istentisztelet, hanem minden egyéb szolgálat: ifjúsági, gyerek-, női munka, misszió, evangelizáció, lelkigondozás… Viszont legkésőbb, amikor a szolgálat feladataival nézünk félénken farkasszemet, felsejlik a kérdés: jó, de mégis hogyan?

Ha egyetem vagy munka mellett kevés lehetőséged nyílik arra, hogy egy több éves teológiai programon végig menj, akkor kapóra jöhet egy olyan program, ami lehetővé teszi, hogy hétvégi rendezvényeken és/vagy az internet segítségével hosszabb idő alatt elvégezz egy alap szintű képzést, amely segíteni fog a Biblia jobb, alaposabb és rendszerezett megértésében, és kiváló kiindulópontot jelent arra, hogy egyénileg tovább fejleszd magad. Épp ezért szeretnénk a Biblia Centrumban az Oktatási és Képzési Intézet (OKI) keretein belül az utóbbi években szabálytalan és keret nélküli rendezvényeit rendszerezni, keretbe foglalni és neked ezt a lehetőséget felajánlani.

Elsődleges kérdés: mi az, amit tanulni fogok? És mennyit?

Ahhoz, hogy egy alapszintű képzés alapos is legyen, 600 befektetett órával kell számolni. Ez fele-fele arányban jelenti a rendezvényeken való részvételt és a saját tanulmányt. Ha egy tantárgyra a fenti számításnak megfelelően 20 órát szánunk, akkor ez összesen 30 tantárgy elvégzését fogja jelenteni – különböző rendszerkategóriákra osztva. Szemléltetve ez így néz ki:

Kurzusok áttekintés

Ószövetség, Újszövetség tantárgyak felépítése: a bevezetés és áttekintés azt célozza meg, hogy a hallgató ismeretet nyerjen egy-egy bibliai könyv felépítéséről, szerkezetéről, irodalmi sajátosságairól, tartalmi felépítéséről, valamint annak a kornak a kulturális, politikai és társadalmi körülményeiről, amelyről az adott könyv szól és amelyek a megértés szempontjából relevánsak. A magyarázat pedig egy könyv tartalmának (nagyobb kiterjedésű könyv esetében annak egy részének) exegetikai megközelítését jelenti. Célszerű mindkét szövetség esetében a négy, ill. három nagy egységből mindegyiket lefedni, ez azt jelenti, hogy az Ószövetség esetében (1) a Törvényhez, (2) a Történeti írásokhoz tartozó, (3) a Prófétákhoz besorolt, valamint a (4) Bölcsességirodalmat képviselő könyvekből választani, az Újszövetség esetében pedig (1) az Evangéliumok, (2) az Apostoli levelek, valamint (3) az Egyéb újszövetségi iratok (ApCsel és Jelenések) közül választani. A fentnevezettek részét képezi még az Exegetikai módszertan is.

A Dogmatika a bibliai ismeretek rendszerezett formájára vonatkozik, pl. a Biblia tanítása Istenről ([dogmatikai] Teológia), Krisztusról (Krisztológia), a Szent Szellemről (Pneumatológia), az emberről (Antropológia), önmagáról (Bibliológia) stb.

Lényeges elem a Homiletika, amely segít a teológiailag megalapozott mondandónkat érthető formába önteni, valamint a Hermeneutika, amely az értelmezési keretrendszert vázolja fel.

Az etikai tantárgyak a bibliai tanítás gyakorlati alkalmazásával foglalkoznak. Ez lehet egy általános bibliai etikai áttekintő, vagy az etikának részterületei, mint a Munkaetika, Társadalometika, Szexuális etika stb.

A gyakorlati tantárgyak a gyülekezeti szolgálat vagy gyakorlat egyes területeire vonatkoznak, mint az Evangelizáció, Gyülekezetépítés, Gyülekezetplántálás, Lelkigondozás, Ifjúsági és Gyermekmunka stb.

Az Egyháztörténelem pedig a keresztyénség keletkezésétől napjainkig tartó történetével foglalkozik.

Amennyiben ajánlatunk felkeltette érdeklődésedet, vedd fel velünk a kapcsolatot a nagy{kukac}bice.hu email címen.